Головні болі

Головний біль очолює список найпоширеніших розладів нервової системи.

Близько 25% людей страждають від головного болю на регулярній основі – це впливає на їх працездатність та загальний психологічний стан. При цьому рівень болю може відрізнятися – він тягне, тисне, ниє. Біль локалізуються в різних ділянках голови: лоб, тім’я, потилиця або спостерігається одночасно у кількох зонах. Головний біль не становить загрозу для здоров’я, але деякі його види є ознакою серйозних хвороб.

Як виникає головний біль

Речовини мозку не наділені чутливими рецепторами. Тому природу головного болю пов’язують із сигналами, які передаються в нерви та кровоносні судини. Спазми провокують рецептори, розташовані в артеріях основи мозку, венах і судинах, м’язах шиї та основи черепа. Через них мозок і отримує сигнали про больовий синдром.

Ознаки головного болю

  • спазми гострого, тупого чи пульсуючого характеру;
  • погіршення загального стану без очевидної причини;
  • підвищення рівня температури;
  • висока чутливість до світла, звуку, запаху;
  • порушення нормального режиму сну;
  • поява нудоти, блювання та діарея;
  • порушення координації руху;
  • тиск у зоні потилиці;
  • запаморочення, проблеми з диханням.

Причини головного болю

Причини болю можуть бути первинними та вторинними.

Первинний біль зустрічається у 90% випадках та класифікується, як самостійний діагноз. Він виникає через неприродне положення голови (шиї), кисневе голодування, спазми судин головного мозку, порушення режиму дня та сну, неправильне харчування. Його причиною може стати стрес, сильні фізичні навантаження, вплив спеки чи холоду, шкідливі звички. Сюди відносять і метеозалежність – реакцію людини на зміну погоди.

Вторинний біль є ознакою будь-якого іншого захворювання. Наприклад: розлади психоемоційного характеру, запальні процеси в організмі, гіпертонічна хвороба, високий внутрішньочерепний тиск. До головного болю призводять механічні травми, у тому числі наслідки струсу головного мозку. Причиною можуть стати ЛОР-захворювання (синусит, гайморит, фронтит), офтальмологічні захворювання (глаукома), захворювання хребта, цукровий діабет, грип, застуда, COVID-19 тощо.

Чим небезпечний головний біль

Головний біль небезпечний тим, що може призвести до наслідків:

  • інсульт (геморагічний, кровоточивий) відбувається, коли кровоносна судина в головному мозку розривається і починає кровоточити;
  • аневризма – стан розширення кровоносної судини у мозку;
  • пухлина, яка згодом виникає та розвивається в головному мозку – може бути доброякісною чи злоякісною.

Епізодичний та хронічний біль

Епізодичний біль виникає рідко внаслідок дії зовнішніх факторів. Його тривалість становить від півгодини до доби. Спостерігається у здорових людей, не спричиняє негативних наслідків і швидко минає. Не потребує специфічного лікування.

Хронічний біль не припиняється протягом тривалого періоду часу – від кількох днів до кількох тижнів. Іноді напади продовжуються до місяця. Спазми змінюються від слабких до інтенсивних та впливають на загальне самопочуття людини.

Види головного болю

Розглянемо основні види головного болю.

Мігрень

Мігрень – первинний тип болю, який може тривати кілька днів і повторюватися з частотою 1-2 рази на рік. Починається в період статевого дозрівання, але максимальний дискомфорт приносить у віці 30-50 років. Більш схильні до мігрені жінки, ніж чоловіки, що пояснюється особливостями гормонального фону. Причина в цьому випадку наступна – активація роботи речовин, що локалізуються навколо нервів та кровоносних судин, викликаючи больовий синдром. Чинники, які сприяють розвитку мігрені: стрес, втома, нестача сну, вагітність або менопауза (у жінок).

Головний біль напруги

Головний біль напруги виникає через фізичні, психологічні або екологічні фактори. У 85% випадках причиною в такому випадку є патологічні зміни у шийному та спинному відділах хребта. Больові відчуття можуть тривати до 2-3 днів. Вони починаються з шиї, а потім поширюються на всю голову – є почуття тиску в зоні чола та потилиці. Цей діагноз також є більш поширеним серед жінок, ніж серед чоловіків.

Кластерний головний біль

Кластерний головний біль зустрічається не так часто і більше стосується чоловічої половини у віці 20-30 років. Характеризується різкими інтенсивними больовими відчуттями з одного боку голови. Приступи тривають близько 10-20 хвилин – швидко минають, але повторюються кілька разів на день. Вони переважно пов’язані з вторинними симптомами: почервоніння очей, нежить, загальне погіршення самопочуття людини, відсутність сну, тривожність.

Коли потрібно звернутися до лікаря

Не нехтуйте консультацією лікаря, якщо:

  • головний біль не припиняється протягом кількох днів або тижнів;
  • його характер, а також інтенсивність змінилися (погіршилися);
  • біль посилюється під час ходьби, кашлю, чхання та при навантаженні;
  • у людини є ознаки серйозних психічних чи неврологічних розладів;
  • спостерігаються такі симптоми, як порушення мови, судоми, оніміння.

В період загострення забороняється курити, приймати алкоголь та повторно приймати знеболювальні препарати, якщо раніше вони не дали бажаного ефекту. Передозування може спричинити побічну реакцію та ще більше погіршити ваш стан.

Діагностика головного болю

Вибір лікування залежить від причини появи болю та відбувається після діагностики.

Діагностика складається з лабораторних аналізів – це загальний аналіз крові, аналіз сечі, аналіз крові на цукор. Лікар може призначити КТ, МРТ головного мозку та судин, динамічне дослідження кровотоку в ділянці, діагностику стану щитоподібної залози. Також рекомендується пройти рентген, електрокардіографію, електроенцефалографію, ультразвукову доплерографію. В окремих випадках людині потрібна консультація фізіотерапевта, психотерапевта, окуліста та інших профільних лікарів.

Лікування в кінезіоцентрі Сила Руху

Кінезіоцентр Сила Руху допоможе усунути симптоми головного болю консервативними методами лікування, зокрема – за допомогою кінезіотерапії.

Кінезіотерапія – це прогресивний варіант терапії без використання медикаментів. Пацієнти виконують вправи на спеціальних тренажерах під наглядом фізіотерапевта.

Після курсу спостерігається позитивна динаміка: проходять гострі спазми, покращується загальний стан, зміцнюється імунітет, відновлюється артеріальний тиск та кровообіг. Кінезіотерапія абсолютно безпечна для здоров’я, не має протипоказань і підходить для людей у ​​будь-якому віці. Не слід терпіти біль – записуйтесь на прийом та отримайте консультацію від професіонала в кінезіоцентрі Сила Руху!