Ішіас – це захворювання сідничного нерва, яке характеризується швидким розповсюдженням запального процесу у прилеглі тканини. Впливає на рівень активності людини, обмежує її пересування, викликає біль під час навантаження на ноги та на сідниці. Через клінічні прояви ішіасу людина починає страждати емоційно.
Причини появи ішіасу
Сідничний нерв – це найдовший та найтовстіший нерв в організмі людини. Він складається з декількох корінців, які йдуть від хребта до п’ят. Відповідає за чутливість нижніх кінцівок та бере на себе навантаження під час рухів, підйому важких речей.
Запалення та інші проблеми сідничного нерва виникають з наступних причин:
- запальний процес у попереку, переохолодження, наявність інфекції;
- серйозні механічні травми, поява грижі в хребті або в попереку;
- сильне та різке навантаження на поперек – наприклад, через спорт;
- відсутність фізичної активності під час сидячої роботи;
- спазми м’язів, які розташовані в області таза;
- захворювання попереку – пухлини, абсцес, остеомієліт тощо.
Будь-яке з порушень може спричинити короткочасне защемлення нерва, що згодом призводить до спазму, защемлення та перетворюється на ішіас.
Клінічна картина ішіасу
Патологія сідничного нерва викликає сильний біль. Перша симптоматика може бути не помітною та проявлятися в періодичних неприємних відчуттях. Біль може віддавати у ногу та відчуватись у сідницях, ікрах. Головна небезпека полягає в тому, що ішіас розвивається роками – спочатку його ознаки непомітні, але з часом вони посилюються та стають нестерпними. Багато випадків запалення є хронічними.
Розглянемо клінічну картину ішіасу:
- біль у попереку, який відчувається у кінцівках (одній чи одночасно в обох);
- нервові закінчення стопи не виконують свої функції – нога провисає до низу, може виникнути «кінська» стопа;
- в різних положеннях людина відчуває важкість у спині;
- болі посилюються під час навантаження преса, чхання чи кашлю;
- при підйомі важких речей у людини виникають неприємні відчуття у стегнах.
Найчастіше біль відчутний під час зміни положення тіла. Особливість болі під час ішіасу у тому, що кожна людина відчуває його по різному. Деякі пацієнти – регулярно, деякі – періодично. Через запалення нерва тимчасово втрачається можливість самостійно рухати нижньою частиною тіла. Вторинні ознаки: почуття оніміння, поколювання, «повзання мурашок», у критичних випадках – нетримання сечі та калу.
Класифікація ішіасу
Ішіас класифікують на дві групи: залежно від причин розвитку та форми протікання.
В першому випадку захворювання може бути первинним та вторинним. Первинна форма пов’язана з безпосереднім ушкодженням корінця нерва, вторинна форма розвивається на фоні іншої хвороби. У другому випадку виділяють гостру, підгостру та хронічну форму. Тривалість гострої форми – до місяця, тривалість підгострої форми – до трьох місяців, тривалість хронічної форми – понад три місяці.
Групи ризику ішіасу
Як показує практика, раніше діагноз защемлення сідничного нерва діагностували людям середнього віку, від 40 років. Зараз захворювання виникає також у молодих людей, віком від 18 років. До групи ризику відносяться люди, які займаються важкою працею, постійно знаходяться у сидячому положенні (робота в офісі). Захворювання виникає у жінок, які носять незручні чи високі підбори, а також у період вагітності. Люди, що страждають через зайву вагу, також належать до групи ризику. Якщо у пацієнта діагностовано цукровий діабет, згодом у нього може розвинутись ішіас.
Сучасна діагностика ішіасу
При виникненні болю у ногах, який йде від попереку, треба звернутися до лікаря. Діагностика проводиться після збору анамнезу про пацієнта та фізичного огляду. Також лікар проводить тести з невралгії. Пацієнту може бути назначено КТ, рентген хребта. У разі підозри на пухлини у хребті чи попереку робиться контрастне МРТ. Щоб виявити проблеми, пов’язані з неврологічним пучком, має сенс зробити електроміографію.
Заходи профілактики ішіасу
Ішіас – це виснажлива хвороба. Якщо запалення сідничного нерва вже виникло, велика ймовірність, що в майбутньому хвороба «повернеться». Щоб уникнути рецидивів, треба дотримуватися профілактичних заходів. Вони включають наступні дії:
- контроль ваги, помірна фізичну активність, розтяжка, гімнастика;
- використання під час відпочинку матрацу середньої жорсткості;
- правильне харчування, яке буде включати необхідні вітаміни;
- контроль за технікою підйому важких предметів тощо.
Ішіас на ранній стадії можна вилікувати швидко та безболісно. Якщо не звертати увагу на біль у попереку, згодом це призведе до неврологічного дефіциту. Людина почне почувати оніміння, біль, спазми м’язів, не зможе ходити та займатися спортом.
Як проводиться лікування ішіасу у центрі Сила Руху
Кінезіоцентр Сила Руху пропонує пройти лікування ішіасу за допомогою кінезіотерапії. Курс терапії ґрунтується на виконанні спеціальних вправ, розроблених для різних груп м’язів. Головне завдання – підвищити адаптаційні можливості організму при хворобі.
Ми пропонуємо клієнтам наступні переваги:
- інноваційний підхід до лікування ішіасу;
- зниження медикаментозного навантаження на організм;
- відсутність протипоказань та побічних ефектів;
- відсутність вікових обмежень у пацієнтів;
- використання сучасних апаратів, тренажерів.
Кінезіотерапія може виконуватися в активній чи в пасивній формі. При заняттях в активній формі людина може самостійно ходити, робити вправи, користуватися обладнанням. Пасивна форма проводиться під наглядом фізіотерапевта. В результаті у пацієнта розвивається гнучкість і рухливість, покращується кровообіг, проходить біль, набряки та запальний процес, покращується фізичний і емоційний стан.
Лікування ішіасу є комплексним. Середній час для повного відновлення людини – від 4 до 6 тижнів. При умові правильної терапії симптоми зникають вже через 5-7 днів. Але ми гарантуємо результат вже з перших днів роботи. Звертайтесь!