Контрактури
Контрактура – це захворювання суглобів людини, виражений запальний процес, який згодом стає причиною обмеження руху кінцівок і пальців. У 90% випадків є наслідком первинного захворювання та розвивається внаслідок патологічного процесу.
Класифікація контрактури
Контрактури класифікують за різними ознаками: за етіологічними ознаками, за механізмом виникнення, за положенням та за типом ураження. Розглянемо їх різницю.
За етіологічними ознаками
Етіологія – це напрямок медицини, який відповідає за процес вивчення механізмів виникнення захворювань. У цьому контексті контрактури поділяють на наступні види:
- ті, що виникли внаслідок ішемії;
- через неврологічні захворювання;
- порушення рефлекторних функцій;
- виникнення патології через травму;
- внаслідок укусів комах та тканин;
- через постійне травмування (професійне);
- через перенесений запальний процес;
- внаслідок вимушеної нерухомості (наприклад, гіпс).
Найчастіше захворювання суглобів набуває вторинний характер. Больовий синдром та спазми на початковій стадії контрактури викликають у хворого страх. Це приводить до самостійного обмеження руху суглобом, внаслідок чого втрачаються його функції.
За механізмом виникнення
У класифікації за механізмом виникнення виділяють два типи контрактури: вроджений та набутий дефект. Перший варіант зустрічається рідко, у 10% випадків. Найчастіше захворювання з’являється у пацієнтів, які отримали механічні травми кінцівок, перенесли ампутацію та внаслідок інших захворювань.
За положенням
Якщо пацієнт не може виконувати рухи по повній амплітуді, йде мова про розгинальну контрактуру. Якщо суглоб не можна повністю зігнути, це контрактура згинального типу. Захворювання відвідного чи привідного руху – це обмеження функціональності суглоба. Останній вид – це ротаційне обмеження. Воно діагностується, коли хворий відчуває спазми, біль та неможливість робити кругові рухи суглобами кінцівок.
За типом ураження
При наявності захворювання в першу чергу страждають м’які тканини навколо суглоба. За первинно ураженим місцем контрактури поділяють на:
- артрогенну форму – з’являється внаслідок сильного удару по суглобу, через перелом кістки чи сильний вивих;
- дерматогенну форму – виникає через хімічні чи термічні впливи на шкіру (наприклад, опік руки окропом);
- десмогенну форму – клітковина, що розташована під шкірою, внаслідок морщення приводить до контрактури, зазвичай процес запускається через запалення;
- міогенну форму – виникає через ішемічні та хронічні хвороби (наприклад, при міозиті страждають нерви та м’язи);
- неврогенну форму – розвивається на фоні захворювання нервової системи (наприклад, після перенесених інсультів стається затиск нервів);
- сухожилкову форму – травми сухожилля призводять до появи спайок та інших дефектів, також контрактури можуть виникнути через інфекцію у сухожилках.
Причини виникнення контрактури
Контрактури виникають через перенесену травму кінцівок або запальний процес. Є випадки, коли хвороба з’являється через недбалість лікарів. Якщо гіпс був накладений невірно, це призводить до спазму м’яких тканин. На другому місці серед причин виділяють порушення кровообігу у тканинах. Третя причина – атрофія м’язів.
Розлади у ЦНС впливають на механізм руху. Контрактури можуть розвинутись через нестачу нервових імпульсів. Наприклад, після ДЦП у людини виникають спазматичні приступи у пальцях. Також небезпечною є хронічна перевтома. Деякі спортсмени ігнорують сигнали та продовжують займатися спортом. У них виникають судоми, спазми та біль. Через деякий час в такому випадку можуть з’явитися контрактури.
Клінічна картина контрактури
Контрактури проявляються у багатьох симптомах. Приводом прийти на консультацію до лікаря стають часті судоми, набряки, біль та спазми у суглобах. Загальна симптоматика включає: больовий синдром у кінцівках, обмежена амплітуда рухів, порушення в опорному апараті людини, спазматичні приступи, фіксація пальців чи кінцівок в одному положенні. Лікування захворювання безпосередньо залежить від симптомів.
Хто входить до групи ризику
До групи ризику відносяться жінки та чоловіки у середньому віці. Якщо людина займається важкою чи небезпечною роботою, виконує специфічні завдання, вона також належить до групи ризику. Це стосується спортсменів, музикантів, робітників заводів.
Контрактура виникає, як супутнє захворювання при артриті чи артрозі. Люди похилого віку, що страждають на такі хвороби, повинні виконувати легкі фізичні вправи, постійно рухати суглобами, практикувати піші прогулянки. Люди, які вживають спиртні напої, також належать до групи ризику. Через алкоголь у людини порушується кровообіг.
Комплексне лікування контрактури
При обмеженій рухливості будь-якої частини тіла треба негайно звернутися до лікаря. Чим раніше почнеться лікування, тим простіше зберегти функції суглобів.
Терапія включає комплекс методів, направлений на зняття набряків та больових відчуттів. Важливо діагностувати причину та усунути її. Основні методи: масаж, фізіотерапевтичні методи, оперативне та хірургічне втручання, мануальні практики, кінезотерапія та механотерапія, як частина СРМ. Тривалість лікування залежить від індивідуальних особливостей організму та стадії розвитку хвороби.
Лікування контрактури у кінезіоцентрі Сила Руху
Фахівці кінезіоцентру Сила Руху пропонують послуги з лікування контрактури всіх типів у пацієнтів. В основі реабілітації лежить кінезіотерапія.
Під час занять кінезіотерапії відбувається поетапне «включення» ураженої області до процесу руху з поступовим навантаженням на неї. В результаті пацієнт навчається керувати своїм тілом і може повернутись до звичного життя. Крім корекції, метод успішно вирішує широкий спектр профілактичних завдань. Ми складемо індивідуальну програму для вас – ви залишитеся задоволені результатом!