Міалгія
Міалгією називають больовий синдром, що локалізується в області сполучних тканин – це м’язи, зв’язки, фасції, сухожилля. Може бути як наслідком патологічного порушення структури мембрани клітин, так і ознакою патологічного процесу, невралгічних, ревматичних, інфекційних та інших захворювань.
Що впливає на розвиток міалгії
На м’язовій тканині знаходиться велика кількість нервових закінчень, які активно реагують на ушкодження, травми та інші зовнішні фактори. У відповідь на це м’язова тканина виділяє елементи, що стимулюють больовий синдром.
Розглянемо фактори, які провокують виникнення міалгії у пацієнтів:
- перевтома через незручну чи неприродну пози (зазвичай це стосується м’язів шиї, спини, плечового пояса, правої руки);
- фізичне навантаження – переважно у спортсменів та нетренованих людей (мова йде про надмірне накопичення молочної кислоти);
- механічні травми, зокрема розриви волокон м’язів та сухожиль;
- запальний процес, що виникає у тканині через переохолодження, накопичення токсичних речовин або частих стресових ситуацій;
- підвищення температури тіла під час гострих інфекційних захворювань;
- порушення балансу необхідних мікроелементів у організмі;
- прийом ліків, які знижують рівень холестерину в крові;
- хронічні захворювання хребта, патології судин, ендокринні хвороби, дефіцит гормонів щитоподібної залози тощо.
Гостра та хронічна міалгія
Міалгія може бути гострою та хронічною.
Гостра форма захворювання починається швидко та раптово, після різкого навантаження, фізичного впливу, занять спортом чи тактильного контакту. Локально на місці може з’являтися набряк і запалення. Добре піддається лікуванню.
Хронічна форма протікає більш тривалий термін часу. Біль може не припинятися протягом кількох днів або тижнів, незалежно від рівня навантаження. Часто посилюється у момент стресових ситуацій, при зміні погоди, а також перед сном. Волокна м’язів стають щільними. У людини спостерігається часте дихання, серцебиття.
Як проявляється міалгія
Клінічна картина міалгії залежить від місця локалізації болю.
Фіброміалгія. Для фіброміалгії характерний м’язово-скелетний біль симетричного типу. Зміни відбуваються у різних групах м’язів. У пацієнта підвищується температура тіла, виникає ломота, обмеження рухливості. Вранці присутня скутість, втома, сонливість.
Міозит. Міозитом називають запальний процес, що локалізується у м’язах скелета. Наслідком є тупий або прострілюючий біль, ломота, слабкість. Шкірний покрив набуває рожевого відтінку. У поодиноких випадках спостерігається асиметрія тіла.
Поліміозит – ще одна поширена форма міалгії. Поліміозит має системний характер, при якому запалення виникає на м’язовій тканині. Для цієї форми властива атрофія м’язів (повна чи часткова). Побічні ознаки: головний біль, нудота, позиви до блювання, шум у вухах при умові відсутності зовнішнього впливу. Больовий синдром виникає локально після навантаження, але згодом поширюється на все тіло.
Епідемічна міалгія – інфекційне захворювання у гострій фазі. Збудником інфекції є ентеровіруси. Клінічна картина включає біль у нижніх кінцівках, а також у ділянці діафрагми, грудей, черевної порожнини. Спазми посилюються за умови зміни положення тіла. Щоб полегшити стан, людина починає часто дихати.
Міжреберна міалгія проявляється у вигляді сильного болю в м’язах (одного або кількох одночасно). Вона виникає в ділянці грудної клітки і може поширюватися на інші тканини. Не проходить у стані спокою та потребує допомоги.
До чого призводить міалгія
За відсутності лікування міалгія стає причиною ускладнень: артрит, артроз, радикуліт, остеохондроз, контрактури в суглобах. Є ризик розвитку аномальної рухливості хребців (на будь-якому місці хребетного стовпа). У важких формах захворювання провокує м’язову дистрофію, розлади неврологічного характеру тощо. Якщо міжхребцеві диски втрачають свою еластичність (частково чи повністю), виникає грижа. Людина стає інвалідом – їй складно рухатися, тримати голову та тіло вертикально.
Основи діагностики міалгії
З появою болю в м’язах слід звернутися до терапевта або невролога. За потреби може знадобитися консультація ревматолога, ендокринолога, інфекціоніста. Проблема полягає в тому, що часто пацієнт звертається за допомогою на тому етапі, коли захворювання набуло хронічної форми.
Важливу роль в діагностиці виконують лабораторні аналізи:
- загальний аналіз крові з визначенням ШОЕ, СРБ, АСТ, АЛТ;
- визначення ферментів КФК, які перебувають у м’язах гладкої мускулатури;
- рівень електролітного обміну (показники калію, магнію, натрію);
- аналіз рівня гормонів щитоподібної залози;
- проведення тестів на якість роботи імунної системи
Щоб встановити специфіку нервових імпульсів, проводиться електроміографія. Провести аналіз стану судин (у тому числі їх прохідність) допоможе УЗД м’яких тканин і кінцівок. За наявності показань виконується КТ, біопсія м’язів.
Комплексне лікування міалгії
Лікування міалгії переважно консервативне. Лікарі ставлять дві мети: усунути першопричину та знизити болючі відчуття у пацієнта. В цьому допомагає медикаментозна та фізична терапія, яка дає гарний результат.
Для зняття болю під наглядом лікаря призначаються знеболювальні та протизапальні препарати, вітамінні комплекси, гормони, міорелаксанти. Добре діють на шкіру місцеві засоби у вигляді мазей, гелів, кремів. Вони ефективні за умови локального болю.
Фізіотерапія включає такі процедури, як точковий та розслабляючий масаж, кінезіотерапія, лазеротерапія, магнітотерапія, електрофорез, відвідування басейну. Рекомендовані дозовані фізичні навантаження: прогулянки пішки та розтяжка. Надалі пацієнту рекомендується забезпечити здоровий рух, активність, правильний спосіб життя, стежити за масою тіла, режимом дня та відпочинку.
Лікування міалгії у кінезіоцентрі Сила Руху
Кінезіоцентр Сила Руху пропонує послуги фізіотерапії для пацієнтів, залежно від особливостей їх організму. В основі курсу лежить кінезіотерапія – це інноваційний спосіб позбутися болю у м’язах під час занять на декомпресійних тренажерах.
Кінезіотерапія впливає безпосередньо на нервово-м’язову тканину. Вона дозволяє розслабити гладку мускулатуру, відновити обмін речовин, поступово очистити організм від шлаків і токсинів, активізувати лімфоутворення та кровообіг, усунути застійні явища.
За результатами лікування у пацієнтів підвищується рухливість тіла, м’язи стають здоровими та еластичними, знижується тонус, проходять болі та спазми. Ми підберемо курс індивідуально під ваш запит. Звертайтесь – ви відчуєте себе набагато краще!