Будь-яке хірургічне втручання в організм, навіть малоінвазивне – це стрес. Невід’ємною частиною у цьому випадку є післяопераційна реабілітація.
Післяопераційна реабілітація спрямована на зниження ризику ускладнень, усунення больового синдрому, зміцнення пошкоджених м’язів і зв’язок, загоєння рубців, відновлення загальних функцій організму. При правильному підході людина у будь-якому віці може швидко повернутись до звичайного способу життя.
Показання для післяопераційної реабілітації
- слабкість м’язів, як наслідок атрофії волокон, зниження їх об’єму та тонусу;
- мінімальне навантаження на суглоби – скутість може бути пов’язана з тривалим статичним становищем, страхом пацієнта нашкодити організму;
- повільний процес загоєння, який залежить рівня гормонів, стану імунітету;
- набряки, як факт порушення обміну речовин та відтоку лімфи;
- больовий синдром, який не припиняється – якщо пацієнт після операції приймає анальгетики протягом місяця, це привід задуматися;
- зниження чутливості, локальне оніміння, поява «мурашок» на шкірі, малорухливість пальців та кінцівок;
- слабкість, головний біль, порушення тиску, безсоння.
Процес відновлення після легких операцій триває кілька тижнів. При більш серйозному втручанні на це може знадобитися кілька місяців.
Стадії післяопераційної реабілітації
Реабілітація після операції умовно поділяється на три стадії.
Перша стадія охоплює перші 5 днів після хірургічного втручання. Для неї характерна захисна реакція організму через наявність великої кількості токсичних речовин. Друга стадія продовжується до трьох тижнів, це етап «зворотного розвитку». Стан пацієнта покращується, минає біль, відновлюється температура тіла, з’являється апетит. Третя стадія характерна повним одужанням: відновлюється маса тіла, загоюються рани.
Методи післяопераційної реабілітації
Лікування залежить від діагнозу, стану пацієнта, масштабу та складності операції.
Фармакологічний метод для швидкого відновлення організму. Лікар назначає пацієнту знеболювальні препарати, вітаміни тощо. Сюди також відносять перев’язку, обробку швів, використання мазі або крему, які роблять рубці менш помітними.
Фізіотерапія. Рух – це життя. Вже на 1-2 день після операції лікарі рекомендують починати вставати, ходити, робити прості вправи. Вони спрямовані на зняття контрактур. Згодом до цього додаються заняття на медичному устаткуванні (під контролем лікаря). У тому числі електростимуляція, лазеротерапія, магнітотерапія, ударно-хвильова терапія, кінезіотерапія.
Дієтотерапія передбачає спеціальне харчування з метою вироблення здорових звичок, відновлення обміну речовин та нормалізації роботи шлунково-кишкового тракту. Включає правильний режим їжі, розрахунок калорійності, підбір продуктів харчування, ступеня подрібнення та способу приготування страв.
Психотерапія. Крім змін у фізичному стані, хірургічне втручання впливає на психоемоційний стан. Психотерапія – метод відновлення для людей із чутливою психікою, схильних до депресії. Складається з індивідуальної або групової консультації.
Масаж (ушкодженої частини тіла) – вплив на активні точки з метою стимуляції нервових закінчень, відновлення кровотоку. Наші фахівці виконають класичний, лімфодренажний, інструментальний, вакуумний та інший вид масажу так, щоб він приніс максимум користі та не завдав шкоди під час вашої реабілітації.
Реабілітація у кінезіоцентрі Сила Руху
Кінезіоцентр Сила Руху готов підтримати вас на шляху до одужання.
Не варто розраховувати, що після операції організм почне функціонувати, як раніше – для цього потрібна професійна допомога. Наша команда має необхідні інструменти для того, щоб ви забули про свої проблеми, пройшли післяопераційну реабілітацію легко та швидко. Один із них – кінезіотерапія.
Кінезіотерапія – це ефективний метод реабілітації після операції за умови залучення всіх груп м’язів, а також зняття гравітаційного навантаження.
Кінезіотерапія може виконуватися в активній формі (пацієнт рухається сам) або в пасивній формі (рухи можливі за допомогою спеціальних пристроїв – наприклад, підвісних тренажерів, сенсомоторної подушки, масажного столу). Стандартно схема включає три блоки вправ: силовий, функціональний, динамічний. Заняття проходять індивідуально чи в групі – позитивний результат помітний вже після першого заняття.
При виборі методики враховується діагноз, особливості організму, рівень втручання, поточний стан пацієнта, його цілі та завдання на майбутнє. Ви можете записатися на консультацію в кінезіоцентр Сила Руху прямо зараз!