Плантарний фасциїт (підошовний фасціоз, шпора п’яти) – це захворювання, яке характеризується наявністю наросту на підошовній поверхні п’яткової кістки. Супроводжується запальним процесом та дегенерацією зв’язок уздовж стопи.
Як розвивається плантарний фасциїт
Під час руху навантаження на суглоби може перевищувати масу тіла в декілька разів.
Стопа людини є природним амортизатором, який знижує основну частину цього навантаження завдяки наявності плантарної фасції. Плантарна фасція – це місце з’єднання передньої частини стопи та п’яти. За умови зміни положення вона розтягується та стискається. У разі надмірного навантаження або деформації на підошовні фасції можуть утворюватися ушкодження – тріщини, розриви, надриви.
Якщо запальний процес не проходить тривалий час, зв’язка стає вразливою та частина апоневрозу заміщається кістковою тканиною, що призводить до негативних наслідків.
Причини плантарного фасциїту
Причини плантарного фасциїту до кінця не визначені. Лікарі виділяють фактори, що сприяють розвитку патологічного процесу на стопі, зокрема:
- регулярні травми кісток та зв’язок стоп;
- навантаження статичного типу на нижні кінцівки;
- порушення обміну речовин в організмі;
- зайва вага, відсутність здорового руху;
- ознаки поздовжньої плоскостопості;
- втрата жирового прошарку в ділянці п’яти;
- тривала ходьба на твердій поверхні;
- наявність низького (чи високого) склепіння стопи;
- хронічні захворювання судин;
- порушення кровообігу у нижніх кінцівках.
Часто плантарний фасциїт діагностують у вагітних жінок. До групи ризику відносять людей віком від 40 років і тих, хто займається активними видами спорту (біг, стрибки, танці, балет). За умови відсутності лікування захворювання може стати причиною ускладнень: артрит (реактивний та псоріатичний), крайові розростання стопи, перелом шпори п’яти, тендиніт сухожилля, контрактури, а також призвести до інвалідності.
Ознаки плантарного фасциїту
Основна клінічна картина плантарного фасциїту – сильний біль під час ходьби. Його пік припадає на момент початку руху, особливо після сну, відпочинку, довгої перерви.
Больовий синдром має різну інтенсивність – вона залежить від гостроти запального процесу. З практики, більший дискомфорт приносять невеликі шпори плоскої форми.
Біль локалізується в області підошви стопи, по крайньому краю п’яти або по всій її площі. Деякі пацієнти відзначають почуття стороннього тіла та сильне поколювання. М’язи ніг напружуються, на п’яті може утворитися шишка (або мозоль), наявність якої легко визначити під час пальпації. Людина намагається не наступати на п’яту, ходить навшпиньки, а також намагається розгорнути стопу всередину.
Класифікація плантарного фасциїту
Виділяють наступні види плантарного фасциїту:
- Посттравматичний вид. Виникає на тлі механічної травми п’яти, зовнішнього ушкодження структури кістки та м’яких тканин.
- Періостальний вид пов’язаний із запальним процесом у кістки, періоститом. Серед причин також можна виділити наявність інфекції в організмі.
- Масивний вид. В такому випадку шпора п’яти має великий (неприродний) розмір – більше 1 сантиметра. Можуть з’являтися рубці.
- Дистрофічний вид. Розвивається через дегенеративні та дистрофічні зміни, як у кістці, так і у сусідніх м’яких тканинах.
Форми плантарного фасциїту
Плантарний фасциїт протікає у трьох формах: гостра, хронічна, безсимптомна.
Гостра форма виникає при сильному навантаженні, заняттях спортом, фізичній активності або травмуванні. Характеризується різким болем у стопі. Хронічна форма розвивається повільно та поступово. Пацієнти визначають тяжкий біль під час руху. Безсимптомна форма проходить без явних супутніх симптомів.
Діагностика плантарного фасциїту
Щоб підтвердити діагноз, знадобиться провести діагностику:
- збір анамнезу, візуальний огляд методом пальпації;
- рентген стопи – виключає наявність структурних аномалій у сфері;
- УЗД, МРТ – дозволяє візуалізувати стан стопи та тканин;
- загальний аналіз крові та сечі, інші лабораторні аналізи – показує бактерії, які можуть сприяти розвитку некротичного фасциїту.
Лікування плантарного фасциїту в кінезіоцентрі Сила Руху
Кінезіоцентр Сила Руху проводить лікування плантарного фасциїту швидко, якісно та за доступною ціною. Метою терапії є усунення болю та запалення, покращення якості життя людини, профілактика рецидивів. Для цього ми використовуємо консервативну терапію, в основі якої лежить кінезіотерапія. Техніка спрямована на розтягнення м’язів стопи під час виконання спеціальних вправ на тренажерах або самостійно.
Додатково пацієнтам рекомендується лікувальна фізкультура, масаж, використання ортопедичного взуття, здоровий рух та спосіб життя. Не варто терпіти біль – звертайтесь до кінезіоцентру Сила Руху, ми допоможемо вам у короткий термін!