Плоскостопість лікування

На стопі людини знаходяться склепіння – фізіологічні вигини на стику кісток, які виконують функцію опори, створюють амортизацію та дозволяють утримувати рівновагу під час руху. Поперечне склепіння розташоване під основою пальців ноги, поздовжнє склепіння – з внутрішнього краю по всій довжині стопи.

Плоскостопість – це деформація стопи, при якій склепіння (один або обидва) опущені вниз. Зовні стан можна визначити в положенні стоячи, коли між підошвою та поверхнею підлоги не залишається просвіту, щілини. Плоскостопість спричиняє втрату функцій, що амортизують, і є причиною некоректної роботи опорно-рухового апарату.

Зустрічається у 15-20% людей, найчастіше – у дітей шкільного віку.

Потенційні фактори ризику

  • вузьке, тісне, жорстке або не анатомічне взуття;
  • ушкодження сухожиль, захворювання хребта (наприклад, артрит);
  • малорухливий спосіб життя (нестача навантаження на зв’язки);
  • наслідки переломів, які неправильно зрослися;
  • генетичні фактори, особливості конституції, надмірна вага;
  • професійні фактори (підйом ваги, робота в положенні стоячи);
  • параліч м’язів внаслідок ДЦП, м’язової дистрофії тощо.

Плоскостопість є нормальним станом для дитини у віці до 6-7 років через недорозвиненість стопи та наявність підшкірно-жирової клітковини, але за умови, що її не турбують симптоми. За відсутності лікування стан може призвести до навантаження на хребет і суглоби, зміни постави, сильного больового синдрому.

Як визначити плоскостопість

Перша ознака плоскостопості – це біль. Інтенсивність болю залежить від ступеня локалізації патологічного процесу і може посилюватися під час ходьбі, бігу.

Стопа змінює зовнішній вигляд, погіршуються функціональні можливості – навантаження передається на хребет, починає боліти поперек. У прогресуючих випадках у пацієнта спостерігається виражена деформація стопи. Крім явних симптомів, є другорядні: набряк ніг в кінці дня, взуття з внутрішньої сторони швидко зношується, порушення ходи, кульгавість, проблеми з утриманням рівноваги.

Види та стадії плоскостопості

Плоскостопість може мати поперечну, поздовжню та комбіновану форму.

Поперечна плоскостопість характеризується ущільненням поперечного склепіння стопи та подальшим розвитком деформації пальців. Під час поздовжньої плоскостопості спостерігається зменшення склепіння вздовж стопи, в результаті чого ноги пацієнта майже повністю стикаються з поверхнею підлоги. Комбінована плоскостопість одночасно включає ознаки змін поперечних і поздовжніх склепінь.

Розрізняють три стадії розвитку хвороби:

  1. Перша стадія. Зовнішня деформація стопи відсутня, але зв’язки вже ослаблені. Виникає дискомфорт після тривалого перебування на ногах.
  2. Друга стадія. Спостерігаються перші зміни ходи. Стопа може збільшитися, а склепіння зменшиться. Спостерігається біль у гомілковостопному суглобі.
  3. Третя стадія. Патологічні зміни яскраво виражені. Йде не характерне навантаження на коліна, стегна, хребет. Присутній сильний біль та набряклість.

Діагностика та лікування плоскостопості

Діагностикою та лікуванням плоскостопості займається ортопед.

Для встановлення діагнозу проводиться опитування, візуальний огляд, рентген, при необхідності – УЗД, КТ, МРТ. Також актуальними є такі методи, як плантографія, подометрія, подографія. В рамках консервативного лікування пацієнтам рекомендовано носити ортопедичні устілки та вкладки під п’яти. Вони перерозподіляють навантаження із напружених м’язів на розслаблені м’язи. Відповідно, усувають больовий синдром та покращують якість життя людини.

Рекомендовано включити до програми лікувальну фізкультуру: масаж, пасивні вправи. Медикаментозна терапія полягає в прийомі вітамінів, мінералів і протизапальних препаратів. Рідше використовується хірургічне лікування. Відмінний результат показує кінезіотерапія, як метод реабілітації за допомогою декомпресійних тренажерів.

Лікування плоскостопості в кінезіоцентрі Сила Руху

Кінезіоцентр Сила Руху допоможе вам позбутися проблеми плоскостопості. Ми використовуємо комплексний підхід і пропонуємо пройти курс кінезіотерапії, масажу, а також коригувати ходу за допомогою ортопедичних устілок.

Які переваги ви отримаєте?

  • робота у команді кваліфікованих фізіотерапевтів;
  • індивідуальна програма реабілітації під ваш запит;
  • регулярні заняття, від яких залежить ефект терапії;
  • супровід пацієнта з метою контролю динаміки стану;
  • рекомендації щодо подальшої поведінки в домашніх умовах.

На відміну від інших методів лікування, кінезітерапія впливає на ключову ланку патогенезу, дає стійкий позитивний результат, мінімізує ризик ускладнень та рецидивів, а також загалом оздоровлює організм людини. Записуйтесь на консультацію і ми виберемо оптимальний варіант реабілітації особисто під ваш запит!