Реабілітація після травм та переломів

Реабілітація після травм та переломів

Зазвичай ділянка тіла, яка травмувалася, потребує фіксації в одному положенні за допомогою гіпсу, слінгу або пов’язки. Якщо вчасно не вжити заходів, згодом це може призвести до порушення кровообігу, скутості рухів та сильного больового синдрому.

Реабілітація після травм та переломів – це комплекс процедур, який допомагає відновити та зберегти функції організму, знизити ризик розвитку ускладнень, зменшити час на відновлення хворого. Реабілітація після травм та переломів проводиться під наглядом фахівця та є актуальною під час вивихів суглобів, розривів зв’язок і сухожиль, черепно-мозкових травм, побутових та спортивних травм, переломів кісток, хребців.

Коли пацієнту потрібна реабілітація

Реабілітація після травм та переломів необхідна у наступних випадках:

 • обмеження рухливості (повне чи часткове);
 • втрата амплітуди руху суглобів;
 • відсутність еластичності м’язів, зв’язок;
 • сильний біль та набряклість;
 • локальна втрата чутливості;
 • порушення циркуляції крові, лімфи;
 • неприродна блідість шкіри;
 • втрата навичок у повсякденному житті;
 • інші функціональні порушення ділянки.

Види травм та переломів

Перед реабілітацією після травм та переломів дамо визначення основним термінам.

Під травмою прийнято розуміти порушення функцій тканин або органів через їх слабкість, погіршення обміну речовин, генетичні аномалії, високе навантаження чи вплив зовнішніх механічних сил. Травму можна отримати вдома, на роботу чи під час занять спортом. Розглянемо основні види травм на прикладі.

Забій (забиття) – механічне пошкодження тканин, яке виникає в результаті впливу на шкіру, підшкірні судини або м’які тканини. Забій відбувається без розриву і часто супроводжується крововиливом у навколишні тканини. Основні симптоми включають набряк, гематому, біль під час дотику, інші неприємні відчуття.

Рана – більш серйозне порушення цілісності шкірного покриву (чи слизової оболонки), як наслідок фізичного впливу на організм. Наявність рани супроводжується болем, кровотечею, у важких випадках – непритомністю. Форма рани також може відрізнятися: різана, колота, рвана, вогнепальна тощо.

Розрив сухожиль і зв’язок – ушкодження сполучних тканин в організмі, на яких «тримаються» кістки та м’язи. Складають групу найпоширеніших ушкоджень опорно-рухового апарату. Спричиняють порушення рухової функції (повне або часткове), супроводжуються болем та великим набряком.

Вивих – стан, у якому відбувається повне зміщення кісток, що утворюють суглоб. При частковій розбіжності кісток можна говорити про підвивих. Процес супроводжується ушкодженням суглобової сумки. Вивих може локалізуватися в плечовий, ліктьовий, кистьовий, колінної області та інше.

Перелом – порушення цілісності кістки (хряща) внаслідок впливу великої механічної сили. До інших ознак додається підвищення температури тіла, деформація ділянки, втрата її чутливості. Перелом може бути відкритий, закритий, повний, неповний зі зміщенням або без зміщення.

Окремо виділяють фізичні травми (електротравми, обмороження), хімічні травми (опіки при контакті шкіри з агресивними речовинами – наприклад, луг, кислота), біологічні травми (укуси комах або тварин), а також комбіновані травми. Якісна реабілітація після травм та переломів необхідна у всіх названих випадках.

Ступені тяжкості травм

Реабілітація після травм

Травми класифікуються на легкі, середні та важкі.

При легких травмах (синці, забиття) пацієнт відчуває незручність, але може самостійно рухатись. Вони не спричиняють серйозні наслідки для стану здоров’я.

Середні травми порушують звичний спосіб життя, впливають на функції органів, вимагають лікування (домашнього чи в умовах стаціонару).

У разі тяжких випадків травмування людині потрібна медична допомога, а згодом – реабілітація після травм та переломів. Вони можуть стати причиною незворотних процесів в організмі, у тому числі – з летальним кінцем. Для прикладу наведемо черепно-мозкову травму, перелом кісток тазу та пошкодження хребта.

Види реабілітації після травм та переломів

Реабілітація після травм та переломів включає масаж, дієту, лікувальну гімнастику, фізіотерапію з чітко розрахованим навантаженням, електростимуляцію, психокорекцію, мануальні практики. Відмінний результат дає кінезіотерапія.

Кінезіотерапія – це метод реабілітації після травм та переломів, при якому під час вправ під контролем фізіотерапевта використовуються спеціальні компресійні тренажери. Кінезіотерапія давно стала трендом лікування у США і на території Європи та продовжує набирати популярність в Україні.

Її ефект полягає в активізації внутрішніх резервів організму, що згодом призводить до відновлення його функцій. Основні принципи кінезіотерапії: системність, наявність професійного обладнання, правильна техніка дихання.

Реабілітація після травм та переломів у центрі Сила Руху

Реабілітація після переломів

Кінезіоцентр Сила Руху пропонує консервативні методи лікування, у тому числі – проводить реабілітацію після травм та переломів у пацієнтів в будь-якому віці. Головна мета в такому випадку – в короткий термін повернути пацієнта до звичного способу життя з тим самим рівнем рухливості, який був раніше.

Кінезітерапія при реабілітації після травм та переломів допоможе:

 • зняти осьове навантаження з хребта;
 • покращити роботу опорно-рухового апарату;
 • прискорити процес зрощення кісток та суглобів;
 • зміцнити зв’язок ЦНС з усіма групами м’язів;
 • відновити колишній рівень рухливості;
 • назавжди усунути больовий синдром.

При розвитку незворотних змін фахівці допоможуть пройти процес адаптації та нормалізують психоемоційний фон. У нас ви можете зробити діагностику та отримати консультацію кваліфікованого лікаря щодо реабілітації після травм та переломів.

Список процедур призначається індивідуально, виходячи із характеру травми, стану здоров’я пацієнта, віку, наявності протипоказань та цілей на майбутнє. Звертайтесь до кінезіоцентру Сила Руху – ми знайдемо вихід із будь-якої ситуації!