Тендинопатія
Тендинопатія (тендиніт, тендиноз) – це запальний процес з локалізацією у сухожиллях. Може виникати локально або поширюватися на всю площу, до м’язів. Найбільш схильні до виникнення тендинопатії сухожилля плеча, зап’ястя, коліна, таза та стегна.
Які функції виконують сухожилля
Під сухожиллям розуміють щільне утворення, яке з’єднує між собою кістки та м’язи. У здоровому стані сухожилля складається з міцних колагенових волокон, які розташовані в ряд, і виконують декілька функцій: передають напругу з м’язів на кістку, дозволяють кінцівкам рухатися, згинатися та розгинатися. При нормальному обміні речовин процес відновлення сухожиль після навантаження відбувається дуже швидко.
Якщо йде мова про запальний процес, структура сухожиль розтягується, а волокна розщеплюються. В області, де раніше був колаген, відбувається його заміщення сполучною тканиною. Солі кальцію накопичуються та не виводяться з організму. Все це призводить до ослаблення ураженої ділянки, зниження її рухливості, гострого больового синдрому. Тендинопатія не несе загрози здоров’ю людини, але може завдавати дискомфорт у повсякденному житті, впливати на працездатність.
Чому розвивається тендинопатія
Тендинопатія може розвиватися з таких причин:
- інтенсивні фізичні навантаження, як наслідок – травми, ушкодження (пов’язані з різкими рухами, ударами, падінням);
- неправильна техніка виконання вправ у спорті;
- надмірна вага, що провокує появу проблем гормонального характеру;
- процес старіння, дегенеративні зміни в організмі;
- механічні фактори – наприклад, тривале перебування в незручній позі, неправильне положення тіла;
- наявність інфекцій, бактерій, паразитів у організмі;
- анатомічні особливості, а також спадкова схильність;
- інші системні та хронічні захворювання (артрит, подагра, цукровий діабет).
Хто входить до групи ризику
Група ризику включає людей старше 50-60 років – з віком структура сухожилля стає менш гнучкою. До тендинопатії схильні люди, робота яких пов’язана з фізичною працею – вона створює надмірне навантаження. Також сюди слід включити спортсменів (біг, гольф, плавання, теніс, бейсбол, верхова їзда). До ускладнень тендинопатії можна віднести розрив сухожилля та аномальне розростання тканин.
Клінічна картина тендинопатії
Клінічна картина залежить від місця та рівня ураження сухожилля:
- Біль. Виникає переважно локально та має різний характер: гострий, тупий, ниючий, тягучий, імпульсний. Біль посилюється під час руху, навантажень, дотиків.
- Набряк, припухлість, ущільнення, почервоніння поверхні шкіри.
- Обмеження рухливості кінцівки (кінцівок) через патологічний процес у м’язах та суглобах. В цьому випадку людям важко виконувати елементарні рухи.
- Висока чутливість. При натисканні (дотику) на ділянку, де є запальний процес, пацієнт відчуває високу чутливість.
- Шуми під час руху у місці, де знаходиться сухожилля. Це пов’язано зі змінами його структури, а також наявністю тріщин, мікротравм.
Три стадії розвитку тендинопатії
Тендинопатія проходить три стадії розвитку.
Гостра стадія є найбільш болючою. Вона проявляється у вигляді сильного дискомфорту в будь-якому стані, особливо – під час фізичного навантаження. Підгостра стадія характеризується наявністю невеликого набряку м’яких тканин. Хронічна стадія має затяжний характер. Запальний процес супроводжується дегенерацією сухожиль та потребує негайного лікування.
Класифікація тендинопатії
Розглянемо найбільш поширені види тендинопатії.
Тендинопатія власної зв’язки надколінка (коліно стрибуна) – це результат надмірного навантаження на коліно. Часто діагноз ставиться разом із плоскостопістю. До захворювання схильні люди, які ведуть малорухливий спосіб життя. Ураження локалізується в нижньому краї надколінка або в сухожиллі чотириголового м’яза. При цьому наявний біль у ділянці суглоба в момент розгинання ноги.
Тендинопатія ахіллового сухожилля. Є наслідком первинного захворювання: реактивний артрит, ревматоїдний артрит, спондиліт, подагра. Патологія розвивається на фоні регулярного згинання та розгинання стопи, незручного або погано підібраного взуття. Біль зосереджений на стопі, в задній частині п’яти.
Тендинопатія групи м’язів стегна. Дана група м’язів розташована на внутрішній поверхні стегна та виконує функцію опори, утримує таз людини в анатомічно правильному положенні. Вона задіяна під час ходьби та бігу. Постійні навантаження у спорті травмонебезпечні для м’язів і можуть призводити до запалення. Біль посилюється під час руху, спостерігається набряк та ущільнення на поверхні шкіри.
Тендинопатія сідничних м’язів часто діагностується в атлетів. Може поширитися на колінний та кульшовий суглоб. Дистрофічний процес починається ближче до 40 років. Біль проявляється в ділянці поперекової області, коли людина змінює положення, робить обертальні рухи, спирається на кінцівку, яка пошкоджена, та під час ходьби.
Тендинопатія зап’ястя та кисті (хвороба де Кервена). Захворювання виникає на задній стороні зап’ястя, біля основи великого пальця. До групи ризику входять вагітні жінки. Біль обмежує рухливість руки – людина тимчасово втрачає працездатність.
Як лікувати тендинопатію
Лікування спрямоване на відновлення цілісності та функцій сухожилля. Лікарі рекомендують дотримуватися наступних рекомендацій:
- відпочинок – у перші 2-3 дні після появи гострих симптомів необхідно забезпечити спокій тієї області, яка пошкоджена – це зменшить біль та набряк;
- холод – усунути неприємні відчуття допоможе холод, який прикладають декілька разів на день по 10-20 хвилин;
- фіксація – в окремих випадках запалену ділянку тіла слід зафіксувати за допомогою спеціальних шин, бандажу, пов’язок;
- лікарські ін’єкції – вводяться у простір між сухожиллям та фіброзною плівкою, але дають короткостроковий ефект;
- прийом нестероїдних та протизапальних препаратів – іноді лікар призначає антибіотики для покращення стану людини;
- фізіотерапія – кінезіотерапія, магнітотерапія, ударно-хвильова терапія, електротерапія, ультразвук, розслабляючий масаж;
- лікувальна фізкультура має місце після того, як гостра стадія тендинопатії пройшла і є сенс говорити про заходи профілактики.
Лікування тендинопатії у кінезіоцентрі Сила Руху
Кінезіоцентр Сила Руху займається лікуванням тендинопатії. Ми використовуємо консервативний метод, який чудово зарекомендував себе на практиці.
Кінезіотерапія спрямована на відновлення рухової активності сухожиль та функцій організму, в цілому. Включає комплекс фізичних і дихальних вправ, суглобової гімнастики, використання декомпресійних тренажерів. Ми гарантуємо високий сервіс, безпеку для здоров’я, результат з перших днів, командну роботу та постійний контроль реабілітолога. Кінезіоцентр Сила Руху – це шлях до одужання через неінвазивне лікування без прийому медикаментів та операційного втручання!