Хвороба Бехтерєва

Хвороба Бехтерєва лікування

Хвороба Бехтерєва (анкілозуючий спондиліт) – це патологічне запалення з локалізацією у хребті. Ушкодження суглобів з часом призводять до їх атрофії (повної чи часткової) внаслідок анкілозу. Захворювання діагностується у 0,1% людей в Україні.

Форми хвороби Бехтерєва

Хвороба Бехтерєва небезпечна тим, що може швидко прогресувати у хронічне захворювання та без належного лікування стає причиною інвалідності людини.

Виділяють форми патології, які класифікуються за локалізацією запального процесу:

 • центральна форма – процес запалення розповсюджується рівномірно по усім ділянкам хребта, найбільш страждають суглоби – людина постійно відчуває біль;
 • периферична форма – ураження хребта відбувається з різною локалізацією, больовий синдром також може виникати у різних ділянках – як одночасно, так і по черзі;
 • ризомелічна форма – дуже небезпечна форма хвороби Бехтерєва, яка свідчить про поширення запального процесу не тільки на хребет та його суглоби – біль та ураження кісток може торкнутися області тазу та плечового відділу;
 • вісцеральна форма – характеризується складним запальним процесом, що в більшості випадків викликає захворювання у серцево-судинній системі людини, також можуть з’являтися ускладнення з системою сечовиділення;
 • кіфозна форма – локалізується переважно в хребті, але з часом запальний процес починає поширюватися на кістки грудного відділу, виникають супутні захворювання легенів, біль відчутна в шийному відділу;
 • ригідна форма – запальний процес протікає таким чином, що «згладжує» хребет – іншими словами, він знищує вигини, які закладені від народження, що впливає на загальні функції опорно-рухового апарату в організмі;
 • скандинавська форма – розповсюджується від хребта та суглобів на кінцівки пацієнта, найчастіше запалення діагностують у плечовому відділі та у ліктях.

Будь-яка форма хвороби Бехтерєва починається з патології хребта. Запальний процес, який довгий час не лікується, може розповсюджуватися на інші кістки та суглоби.

Причини виникнення хвороби Бехтерєва

Етіологія хвороби Бехтерєва не дає чіткої та зрозумілої причини виникнення.

Лікарі дотримуються теорії, яка пов’язана з генетикою людини. У 85% випадків пацієнти, яким ставлять такий діагноз, мають у своєму ДНК один і той самий ген HLA-В27. Згідно з даними статистики, він наявний у 10-15% людей в Україні.

Також серед поширених причин виокремлюють: збій у роботі імунної системи, наявність пошкоджених аутогенних клітин, генетичну спадковість, хвороби алергічного характеру, нервове перенапруження, переохолодження, наявність інфекційного процесу в організмі, шкідливі звички (паління, вживання алкоголю) тощо. Якщо людина отримує травму суглобів та хребта, то в майбутньому є велика ймовірність розвитку запалення. Риск підвищується, якщо травми набувають регулярного характеру.

Що відносять до факторів ризику

Діти, які з’являються на світ недоношеними (вага менше 3 кг), у майбутньому ризикують зіткнутися з такою хворобою. Їм важливо вести здоровий спосіб життя, займатися спортом, правильно харчуватися та намагатися не допускати травм.

До групи ризику відносять чоловіків. Статистика показує, що чоловіки хворіють на анкілозуючий спондиліт до 5 разів частіше, ніж жінки. Перші ознаки можуть з’явитись у віці від 26 до 30 років. Симптоми можуть бути не постійними та не викликати тривоги.

Ознаки хвороби Бехтерєва

Клінічна картина хвороби Бехтерєва у пацієнтів включає:

 • зміни у зовнішньому вигляді – змінюється постава, людині стає важко тримати спину рівно та ходити;
 • біль – частіше виникає після сну, не має постійної локалізації, може поширюватися на різні кістки та відділи тіла;
 • втрата рухливості – через запалення у хребті людина починає важко переносити будь-яке фізичне навантаження, навіть ранкову гімнастику;
 • здавленість у грудях – людина часто дихає, з часом обсяг легень зменшується через неправильну анатомію;
 • набряки, болі у суглобах, втомлюваність, підвищення температури тіла;
 • періодичні головні болі, що можуть перетворитися у хронічні мігрені;
 • шум у вухах, хвороби очей (зокрема інфекційного характеру);
 • порушення функцій ЦНС, серцево-судинної системи та інших органів.

У більшості випадків хвороба Бехтерєва починає прогресувати з невеликого больового синдрому, який виникає при різних обставинах, а з часом прогресує.

Діагностика та лікування хвороби Бехтерєва

Чим раніше спеціаліст проведе діагностику, тим вищий шанс на одужання має пацієнт.

З цим питанням треба звернутися до терапевта, невролога чи ортопеда. Після першого обстеження лікар призначає загальний аналіз крові (зокрема наявність та рівень білків та білкових фракцій), рентген хребта, МРТ, а також сцинтиграфію.

Лікування хвороби Бехтерєва починається з прийому медикаментів. Препарати допоможуть усунути біль та запалення, пригнічують розвиток інфекції. Додатково можуть знадобитися вітамінні добавки та ліки, що підтримують роботу імунної системи.

Один з найголовніших методів лікування – це фізіотерапія. Зазвичай використовують апаратні методики: ударно-хвильова терапія, кінезіотерапія, фонофорез, ЛФК. Мануальні техніки повинні бути направлені на зміцнення м’язів, збереження основних функцій та рухливості людини. При правильній терапії прогноз є сприятливим.

Методи лікування хвороби Бехтерєва у центрі Сила Руху

Кінезіоцентр Сила Руху допоможе позбутися симптомів хвороби Бехтерєва швидко та без медикаментів. Основу лікування становить кінезіотерапія – напрямок реабілітології, який заснований на корекції порушень за допомогою лікувальної фізкультури.

У своїй роботі ми використовуємо спеціальне обладнання, апарати та тренажери – ви можете робити вправи самостійно чи під наглядом лікаря. Практика показує, що у пацієнтів покращується стан опорно-рухового апарату, відновлюється система дихання, посилюється кровообіг та приходять в норму функції органів, які були уражені.