Зайва вага

Зайва вага лікування

Зайва вага, яка з часом переростає в ожиріння – це результат формування надмірних жирових відкладень в організмі людини. Вона викликає проблеми психологічного характеру, такі як неприйняття своєї зовнішності, а також може призвести до підвищеного ризику розвитку вторинних захворювань і негативно впливає на здоров’я.

Що таке зайва вага

Діагноз зайвої ваги ставиться, коли в організмі людини накопичено багато жирової маси. Щоб визначити, чи є у вас надлишок жиру, лікар-ендокринолог враховує наступні фактори: вік, стать, зріст, вага. Далі показник порівнюється з даними по ІМТ-таблиці.

Більшість лікарів вважають, що ожиріння – це епідемія, що підкріплено статистичними цифрами. Більше ніж 20% населення України страждає від ожиріння різного ступеня. З них понад 15% – це жінки. Чоловіків з зайвою вагою близько 5%. Вже у 2024-2025 року відсоток людей з надмірною вагою буде вищим. Прогнозується, що він виросте до 30%.

Чотири ступені ожиріння

Ступені ожиріння вказують на зайву масу тіла та наявність передумов до діагнозу.

Якщо не контролювати свій стан, за короткий проміжок часу зайва вага трансформується у хронічне захворювання. Сьогодні існує класифікація ожиріння, яка включає чотири ступені. Розглянемо різницю між ними:

  1. Перед постановкою діагнозу лікар зрівнює ріст та вагу людини з нормами ІМТ. Якщо маса тіла людини більша на 20-30% від середнього значення, ставиться діагноз.
  2. Якщо вага людини більше на 30 чи 40%, цей показник вже вважається критичним. Лікар контролює харчування пацієнта та його фізичну активність. На даній стадії починають виникати супутні захворювання.
  3. Якщо показник зайвої ваги перевищує норму до 60%, це ситуація, де потрібне комплексне втручання лікарів. На третій стадії виникає багато супутніх хвороб.
  4. Четверта стадія діагностується, якщо показник на 60% та вищий за норму. Ситуація небезпечна тим, що пацієнту важко дихати, ходити, займатися домашніми вправами, він не може самостійно контролювати свій спосіб життя, харчування. Також виникають психологічні, емоційні та інші проблеми.

Лікар може назначити різні методі лікування, в залежності від ступеня ожиріння.

Індекс ІМТ

Для діагностики зайвої ваги лікарі орієнтуються на середні статистичні показники, які наведені у таблиці індексу маси тіла. Тут враховані показники зросту, ваги та статі. Щоб розрахувати індекс ІМТ самостійно, використовується формула Кетле.

Отриманий показник порівнюється з усередненим значенням:

  • 18,4 та менше – дефіцит ваги;
  • до 24,9 – вага в межах норми;
  • значення 25-29,9 – є зайва вага;
  • до 34,9 – діагностується ожиріння;
  • показник 35-39,9 – мова йде про 2 ступень ожиріння;
  • показник вище 40 – тяжкий випадок ожиріння.

Індекс ІМТ може бути вищий у спортсменів та людей, які нарощують масу м’язів. У такому випадку відхилення від норми є не клінічним випадком.

Причини зайвої ваги

Зайва вага – це накопичення підшкірного жиру, яке може виникати з різних причин. Наприклад, стресові ситуації та нестабільний психологічний стан можуть спонукати до компульсивного переїдання. Серед поширених причин також виділяють:

  • відсутність фізичної активності, сидяча робота;
  • поганий вибір продуктів – в раціоні переважно швидкі вуглеводи, жири;
  • порушення сну, регулярний прийом ліків;
  • хвороби щитоподібної залози, збій гормонів;
  • перенесені вірусні чи інфекційні хвороби;
  • генетична схильність до набору ваги.

Часто діагноз є супутнім фактором розвитку первинного захворювання. Людина може займатися спортом, правильно харчуватись, але все одно набирати вагу. В цій ситуації треба негайно звертатися до лікаря та здавати аналізи.

Клінічні прояви зайвої ваги

Надлишок жирової тканини «осідає» на внутрішніх органах. Це викликає додаткове навантаження. Якщо зайва вага мінімальна, клінічних проявів може не бути. Але коли маса тіла продовжує збільшуватись, людина може відчувати наступні ознаки:

  • постійну втому, навіть після сну та відпочинку;
  • появу задишки під час прогулянок та навантажень;
  • біль у суглобах і хребті, підвищене потовиділення;
  • постійну спрагу, проблеми зі сном.

Також зайва вага викликає супутні захворювання. Це постійна печія, розлад травлення. Проблеми з серцево-судинною системою виникають на всіх стадіях ожиріння. Вони проявляються у вигляді аритмії, болі у серці, прискореного серцебиття. У чоловіків виникають проблеми у вигляді еректильної дисфункції.

Діагностика зайвої ваги

Щоб встановити, чому у людини є зайва вага та як її лікувати, треба пройти комплексну діагностику. Лікарі рекомендують зробити УЗД щитоподібної залози. Рекомендовано подивитись на стан нирок та черевної порожнини. Треба виявити, який рівень глюкози у крові у динаміці. Є сенс здати загальний аналіз крові та загальний аналіз сечі.

Лікування зайвої ваги

Лікування повинно бути комплексним та проводитись у декілька етапів. Воно включає прийом медикаментів, фізіотерапію та хірургічне втручання.

Лікар завжди радить вести правильний спосіб життя – додати спорт, здоровий рух, корисну їжу. Основу лікування складає дієтотерапія, яка направлена на зміну енергетичного балансу, зокрема зниження показника калорій із жирових запасів. Лікування медикаментами спрямоване на зниження почуття голоду, а також відновлення функцій внутрішніх органів. Хірургічне лікування застосовується у крайніх випадках, коли консервативні методи не дають необхідного ефекту. Окрему увагу варто приділити психологічному та емоційному стану пацієнта.

Лікування зайвої ваги в кінезіоцентрі Сила Руху

Кінезіоцентр Сила Руху допоможе позбавитися від зайвої ваги в короткий термін та без зусиль. Метод кінезіотерапії заснований на корекції фігури за допомогою занять на тренажерах. В рамках лікування пацієнти виконують вправи для хребта, суглобів та серцево-судинної системи без ризику осьового навантаження на опорно-руховий апарат. Програма підбирається індивідуально під кожен випадок. Одночасно в організмі нормалізуються всі показники: тиск, гормональний фон, рівень холестерину та цукру в крові. Звертайтеся – ми допоможемо вам навіть у складних ситуаціях!